[:tr]

Kürdistan gençliği kendini direnişe hazırlamalı, devrime katılmalı, hücrelerine kadar kendini seferber etmeli, uyumamalı, durmamalı, izlememeli, yemek yememeli, ve hep direniş içinde olmalı. Gençlere sesleniyoruz; başkaldırın tecridi kırın, faşizmi parçalayın.


Sizin de bildiğiniz gibi biz 2019 yılını büyük zindan direnişleriyle karşıladık direnen kadınlar Leyla Güven ve arkadaşları şahsında bütün zindanları işgalci ve faşist Türk devletine başkaldırmıştır. 2018 başından sonuna kadar unutulmaz bir direnişle yaşanıldı. Türk devletinin faşizmi 2018 de geniş bir tasfiye konsepti başlatmıştı. Her yönden halk üzerinde, çocuklar üzerinde, gençler üzerinde, kadınlar üzerinde, bütün halkımız üzerinde ve gerilla üzerinde sonuna kadar bir imha politikası yürütüldü. Her yönden bizi tasfiye etmeye çalıştılar, her yönden sonuç almaya çalıştılar, halkımız üzerinde işgalciliği yürütmeye çalıştılar, teslimiyeti kabul ettirmek istediler. İmralı da tarihte görülmemiş çok ağır bir tecrit yürütüldü, gerilla üzerinde gelişmiş bir teknikle tasfiye etmek istediler. Her türlü farklı saldırı yürütüldü gençler üzerinde, her türlü teslim alma ajanlaştırmaya dayalı özel savaş yöntemleri yürüttüler. Her tarafta dört parça Kurdistan da ülke dışında kürdün direndiği bir yerde özgürlük iradesinin olduğu her yerde bu sonucu almak istiyorlardı. Buna karşında sonuna kadar bir direniş gösterildi. Bu uğurda Kurdistan’ın kadınları ve oğulları direndiler.

2019 yılı da bu direniş üzerinde büyük bir direnişle devam ediliyor. Bütün hareketimiz bütün gençlik hareketleri bütün halkımız bu esaslar üzerinde 2019 yılında bu Kurdistan üzerindeki işgalciliği yıkmak, faşizmi parçalamak ve Önder APO üzerindeki tecriti etkisiz kılmak boşa çıkarmak ve bütün Kurdistan’da 2019 yılını Başarı ve zafer yılı yapmaya kilitlemiştir. Bu esaslar üzerinde biz çok tarihi günlerden geçmekteyiz. Her tarafta her dört parça Kurdistan’da bu direniş yükseltilmektedir. Bakur, Rojava, Başur, Rojhilat ve ülke dışında her yerde düşman sonuç almak istiyor, buna karşın özelikle zindan direnişleri şahsında yürütülen direniş gösteriyor ki bütün halkımız bu direnişi esas tutmalı ve bu direniş üzerinde görevlerini yerine getirmeli. Özelikle tüm Kurdistan yurtsever ve devrimci gençliği bu esaslar üzerinde bu dönemsel görevlerine iyi yoğunlaşmalı ve bunlara sahip çıkmalı.

Böylesi bir süreçte düşman her türlü yalan ve dolanla her türlü kirli oyunlarıyla yine tasfiye etme çabaların devam edecektir. Bu politikaları çürütecek olan bir tek şey vardır o da halkın direnişidir gençliğin direnişidir her yerde hareketimiz seferberlik içerisindedir. Biz artık Önder APO üzerindeki tecritle yaşayamayız artık nefes alamayız artık alışamayız artık sesiz duramayız artık rahat bir gün yaşayamayız. Bizim görevimizdir ki Önder APO karşısında ve Kurdistan uğrundaki tüm bedellere cevap olalım bu herkesten önce Kurdistan gençliği için geçerlidir. Bundan kaynaklı bu süreçte tüm Kurdistan ve ülke dışındaki gençler bu direniş üzerinde öncelik rolünü her yerde en ön cephelerde işgalcilere karşı devrimin sesi olma bu hareketin bir devrimcisi olma devrimin en somut örneği olmalı. Bundan kaynaklı biliyoruz ki halkımız her yerde hareketlilik içerisine girmiştir her yerde gençlik bu tutum üzerinde bir sonuç almak istiyorlar bir mücadele yürütmek istiyorlar. Belki bazı yerlerde diyebilirler ki biz nasıl hareket edeceğimiz bilmiyoruz, biz bilmiyoruz ne yapacağız belki diyebilirler ki biz bazı şeyler yapmak istiyoruz ama cevabımız nasıl vereceğiz bilmiyoruz bu dönemde hiçbir şeyi maruzat olarak ele alamayız. Herkes 7’den 70’e kadar halkımız bu faşizme karşı direnişi yürütmek istemeleri gerekmektedir. Böyle bir dönemde en imkânsız olan yerde en çok baskının olduğu yerde zindansa ve zindan da öylesi büyük bir direniş varsa o zaman dışardakiler onlardan daha çok görevlerini yerine getirmelidir biz her yerde direnişi yürütebiliriz biz her şartta direnişi büyütebiliriz bu faşizme karşı herkes tek başına bir tutum almalıdır, bu tutum tarihi bir tutum olmalı.

Bu düşman Kürt halkının iradesini kırmak istemektedir, gençliğin direniş iradesini kırmak istiyor buna karşı en anlamlı duruş bunu kabul etmemektir, sesiz durmamaktır, şahsi kaygılara girmemektedir, geleceğin kaygısına girmemektir, canımızdan başka Kurdistan’ın özgürlüğü için vereceğimiz hiçbir şey yoktur. Şahsımız için düşündüğümüz şeyler bu saatten sonra yoktur Leyla Gücen bu ispatın en önemli örneğidir. Kemal Pir ilk başta şahsında bu örneği göstererek bütün dünyayı salladı. Direniş iradesi büyütülürse faşizm ayakta duramaz. Biz Ali Çiçeklerden bu gerçeği öğrendik şimdide Leyla Güven ve tüm zindan direnişleri şahsında bu gerçeği görüyoruz. Gerilla şahsında bu gerçeği görüyoruz bundan kaynaklı özellikle Bakur, Rojava ve dört parça Kurdistan’da yurtsever gençlik artık harekete geçmeli, ‘ne yapabiliriz’ dememeliler yapabildiklerini örgütlülükle başarabilirler. Bu faşizm bu kadar güçlü değil. Bu gerçeklik savaşında göstermiştir. Özelikle Bakur gençliği harekete geçmelere gerekmektedir, her yerde bulundukları yerde direnişi büyütmelidirler. Taş atabilenler taş atsın, protesto yapabilen protesto yapasın, düşmanın yüzüne tükürebilenler onu yapsınlar. Halka öncülük etmek için halkı sokağa çıkarmak Önderlik üzerindeki tecrite karşı cevap olabilmek cevabımı tarihe karşı bu dönemde vermelidir.

Her yerde planlamalar çıkartılıyor, her yerde bir seviyeye kadar direniş var ama bu azdır daha da yükseltilmeli bu faşizm bugüne kadar yaptıklarından pişman olmalı. Biz büyük bir hamleye girmeliyiz bundan kaynaklı zindanlarda yürütülen direnişi tekrar özelikle selamlıyoruz işgalcilik karşındaki öfkenizi dile getirin bütün dünyayı sallayabilirsiniz. Kurdistan’dan Avrupa’ya kadar gençlik yerinde durmamalı on binlerce milyonlarca Kurdistan gençliği düşmana her yeri cehenneme çevirmeli. Kürt halkının iradesi nedir, Kurdistan gençliği ne yapabiliyor, onlara gösterin teslim alınmayan iradeyi. Bu faşizmi yıkacak iradeyi onlara gösterin. Biz ne yapacağımızı bilmiyoruz diyenler gelsinler gerilla saflarına katılmalı siz şehirlerde bir şey yapamıyorsanız gelin gerilla saflarında görevinizi yerine getirin. Gelin on binlerce Kurdistan ordusunu büyütün. Faşizme karşı en büyük direnişi gerilla saflarında verin bu sizin elinizdedir ve faşist Türk devletinin en büyük korkusu budur.

Gençlik ne kadar harekete geçse o kadar bu faşizm yıkılacak, gençlik ne kadar rolünü oynarsa ne kadar görevlerini üstelenirse Kurdistan üzerindeki işgalcilik o kadar parçalanacak. Biz gençlik hareketi olarak umutluyuz ki bu önümüzdeki süreç büyük bir hamleyle öncülük rolünü oynamalı Kurdistan’ın her yerinde bu devrimin öncüsü olacağız, her yerde bu işgalciliğin kâbusu olacağız. Biz her yerde özgürlük hareketinin gerekli direniş nedir göstereceğiz. Bakur’dan Rojava’ya kadar Rojhilat’tan Avrupa’ya kadar her yerde seferber olacağız ve Kurdistan gençliği de buna göre kendini hazırlamalı ona göre devrime katılmalı ona göre hücrelerine kadar kendini seferber etmeli, uyumamalı, durmamalı, izlememeli, yemek yememeli hep direniş içinde olmalı. 24 saat direniş üzerine düşünmeli, 24 saat düşman üzerine düşünmeli, 24 saat bu direnişi nasıl büyüteceğiz onu düşünmeli. Bu esaslar üzerinde bütün gençlere sesleniyoruz başkaldırın, tecriti kırın faşizmi parçalayın![:ku]

Endamên Koordînasyona Komalên Ciwan Ozgur Şerker, rol û misyona ciwanan a ku li hember berxwedana greva birçîbûnê bibîrxist û bangawazî ji ciwanan re kir. Şerker got ku; “Pêwîste ciwanên Kurdistanê amadekariya xwe ya berxwedanê bike, tevli şoreşê bibe, heya şaneyên xwe xwe seferber bike, neraze, nesekine, temaşe neke, xwarin nexe û pêwîste her tim din av berxwedaniyî de bibe. Em bang li ciwanan dikin. Serî Hildin, Tecrîdê bişkînin, faşîzmê biruxînin.’’


Endamên Koordînasyona Komalên Ciwan Ozgur Şerker di derheqa çalakiyên greva birçîbûnê a ku di pêşengiya Hevseroka KCD’ê Leyla Guven de li dijî tecrîda giran a li ser Rêberê Gelan Abdullah Ocalan hate destpêkirin û pêl bi pêl li çar perçeyî Kurdistan’ê û Ewrûpa belav bû nirxand. Şerker di nirxandinên xwe de rol û misyona ciwanan a ku li hember berxwedana greva birçîbûnê bibîrxist û bangawazî ji ciwanan re kir.

Li dijî hemû êrîşan jî heya dawî berxwedan hate hilbijartin û ev berxwedan dewam dike

Endamên Koordînasyona Komalên Ciwan Ozgur Şerker, bal kişand li ser berxwedanên 2018’an a ku nayê jibîrkirin û got; “Faşîzma dewleta Tirk di sala 2018’an de konseptekî tesfîyeyê daye destpêkirin. Ji her aliyê ve li ser gel, zarok, jin û ciwanan ve polîtîkayekî tunekirinê meşand. Ji her aliyê ve xwestin me tesfiye bikin û encam bigrin. Di ser gelê me de bi meşandina dagirkeriyê xwestin teslimiyet (radestî) were pejirandin. Li Îmraliyê tecrîtekî giran ku nehatiye dîtin meşandin. Xwestin Gerilla bi teknîkeke pêşketî tesfiye bikin. Li ser ciwanan her cure rêbazên şerê taybet, radest girtin û sixûrtî ferz kirin. Li cihê ku Kurd lê hene û berxwe dide xwestin vê encamê bigrin. Li dijî vê jî berxwedaniyekê heya dawî hate nişandan. Di vê oxirê de xurt û keçên Kurdistanê derbasî berxwedanê bûn. Di sala 2019’an de jî li ser vê berxwedana mezin berxwedan berdewam dike. ‘’

Pêwîste ciwan lêhûr bibin û xwedî berxwedanên tê jiyîn bibin

Şerker got ku; ‘’Tevgera Azadiyê, Tevgera Ciwanan û gelê me, li ser van esasan di sala 2019’an de jî ji bo dagirkeriyê biruxîne, faşîzmê perçe bike, tecrîda li ser Rêberê Gelan Ocalan bêbandor bike, vala derxe û li tevahî Kurdistanê sala 2019’an bike sala serkeftinê xwe kîlîdê armanca xwe kiriye. Şerker diyar kir ku; “Li Bakur, Rojava, Başur, Rojhılat û derveyî welat neyar dixwaze encam bigre û li dijî van pêkanînan jî berxwedana ku li zindanan tê nişandan re pêwîste Ciwanên Welatparêz û Şoreşger ên Kurdistanê, li ser berpirsiyartiya xwe ya serdemê lêhûr bibe xwedî derkeve.”

‘Êdî em nikarin bi tecrîdê bisekînin, hilmê bigirin, bielimin, bêdeng bimînin û rojekî rihet bijîn’

Şerker, li ser tecrîda giran a li ser Rêberê Gelan jî ‘‘Êdî em nikarin bi tecrîdê bisekînin, hilmê bigirin, bielimin, bêdeng bimînin û rojekî rihet bijîn. Erka me ye ku em bersivê berdelên giran ên ji bo Kurdistan û Rêber Apo tê dayîn re bibin û ev ji bo hemû ciwanên Kurdistanê re derbasdar e. Ji ber vê jî di vê pêvajoyê de Ciwanên ku li Kurdistan û derweyî welat dijîn ji vê berxwedanê re rola xwe ya pêşengî bikin û di cepheyên herî pêş de cihê xwe bigre.” got.

Her ciwanek bikare di vê pêvajoyê çi bike, pêwîste bike

Tevgera Ciwanên Welatparêz û Şoreşgerên Kurdistan pêwîste tekeve nava liv û tevgerê, bi rêxstinbuyîna heyî dikarê serkeftinê bi dest bixe. Faşîzm ne ewqas bi hêz e, di şerê heqîqetê ev yek derket holê. Taybet pêwîste Ciwanên Bakur tekeve nava liv û tevgerê. Cihê ku ew lê ne pêwîste li wir berxwedanê mezin bikin. Ê ku dikare kevir bavêje bila kevir bavêje, ê dikare protesto bike, bila protesto bike, ê ku dikare tûfî rûye dijmin bike, bila tûf bike. Dem dema ji gel re pêşengtî kirine ye, gel daxistina kolanan e û buyîna bersiv ji tecrîda li ser Rêbertî re.

Ciwanên Kurdistanê pêwîste ranezê, nesekine, temaşe neke, xwarîn nexwe û hertim nava berxwedanê de be

Şerker: Ciwanên Kurdistanê pêwîste xwe ji berxwedanê re amade bikin, pêwîste tevlî şoreşê bibin, pêwîste heta hucreyên xwe ên bîçuk jî sefer bikin.

Şerker, di dawî de erk û berpirsyartiya ciwanan anî ziman û bangawaziyekê kir:

“Ji Kurdistanê heta Ewrûpa pêwîste ciwan di cihê xwe de nesekine, bi hezaran, bi milyona pêwîste Ciwanên Kurdistanê her derê ji dijmin re bike dojgeh. Kesên ku dibêje, ‘em dizanîn em çi bikin’ bila werin tevlî refên gerilla bibin. Bila arteşa Kurdistanê mezin bikin. Têkoşîna her mezin hemberî faşîzmê di refên gerillan de bidin. Metirsiya dewleta faşîst ya Tirk ev e; Ciwan ciqasî tekeve hereketê ewqasî faşizm wê hilweşe. Ciwan ciqasî rola xwe bilîze, ciqasî erka xwe pêk bine dagirkeriya li ser Kurdistan wê ewqasî perçe bibe. Em wek tevgera ciwanan, em li her derê Kurdistan bibin pêşengê vê şoreşê. Em bibin kabûsa dagirkeriyê. Em li her deverê berxwedana pêwîst ya Tevgera Azadiyê nîşan bidin. Em li her derê seferber bibin. Li ser van esasan pêwîste Ciwanên Kurdistanê xwe amade bikin, tevlî şoreşê bibin, pêwîste heta hucreyên xwe seferber bibin, pêwîste ranezê, nesekine, temaşe neke, xwarîn nexwe û hertim nava berxwedanê de be. Ez bang li Ciwanan dikim; Serî hildin, tecrîdê bişkînin, faşîzmê perçe bikin.”[:]